20% off ALL House Plans Sitewide
20% off ALL House Plans Sitewide

Code: SAVE20
Sale ends midnight 5/13/2026 PST
Filtered on: Affordable

Affordable House Plans

 of 115
Results
Plans
2,757
Exterior
Floor Plan
  • SQ FT
    1,624 ft2
    1
    PLAN 4877 FROM: $1,212.80 $1516
  • SQ FT
    1,624 ft2
    1
    PLAN 3088 FROM: $1,189.60 $1487
  • SQ FT
    1,628 ft2
    1.5
    PLAN 3066 FROM: $800.00 $1000
  • SQ FT
    1,631 ft2
    1
    PLAN 2065 FROM: $1,048.00 $1310
  • SQ FT
    1,633 ft2
    1
    PLAN 11305 FROM: $1,116.00 $1395
  • SQ FT
    1,635 ft2
    1.5
    PLAN 11336 FROM: $920.00 $1150
  • SQ FT
    1,636 ft2
    2
    PLAN 4362 FROM: $1,192.80 $1491
  • SQ FT
    1,638 ft2
    2
    PLAN 9558 FROM: $1,344.00 $1680
  • SQ FT
    1,638 ft2
    1
    PLAN 11337 FROM: $920.00 $1150
  • SQ FT
    1,643 ft2
    2
    PLAN 6055 FROM: $1,235.20 $1544
  • SQ FT
    1,643 ft2
    2
    PLAN 10482 FROM: $1,080.00 $1350
  • SQ FT
    1,646 ft2
    1
    PLAN 2860 FROM: $1,379.20 $1724
  • SQ FT
    1,648 ft2
    2
    PLAN 9122 FROM: $956.00 $1195
  • SQ FT
    1,649 ft2
    1
    PLAN 10402 FROM: $1,379.20 $1724
  • SQ FT
    1,650 ft2
    1
    PLAN 11589 FROM: $920.00 $1150